Zastosowanie drewna w budownictwie domków | Atlantic Domki

Drewno jako materiał do budowy domów było wykorzystywane od tysięcy lat. Dzisiaj traktuje się je jako prestiżowy i szlachetny materiał, nadający wnętrzom ciepłego i estetycznego charakteru. Głównie z tego względu architekci decydują się na użycie drewna. Często współczesne domki wykańczane są przy pomocy tego surowca ze względu na to, że istnieją na rynku coraz skuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie go przed wilgocią oraz owadami. Należą do nich miedzy innymi: farby kryjące oraz impregnaty, nie tylko chroniące drewno przed jego degradacją, ale również nadające mu dekoracyjny wygląd. 

Drewno świetnie sprawdza się w budowie domu ze względu na swoje liczne walory, do których należą:

  • wysoki stopień wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne,
  • wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, przez co możliwe jest opieranie się wpływowi pogody przez cały rok,
  • doskonałe parametry izolacyjne, ponieważ drewniane ściany pozwalają utrzymać lepszą temperaturę wewnątrz pomieszczeń niż cegła,
  • pozytywny wpływ na zdrowie lokatorów ze względu na to, że zawiera w sobie żywice i soki, które stwarzają we wnętrzu specyficzny, korzystny mikroklimat. Zostało to udowodnione w badaniach przeprowadzonych w Skandynawii, w której drewniane budownictwo ma długą tradycję.

Drewno w postaci oblicówki stosowane na ścianie jest często stosowanym sposobem na harmonijne wkomponowanie domu w otoczenie. Ten materiał kojarzy się z naturą oraz daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego podkreśla urodę budynku oraz styl architektoniczny, w jakim został zaprojektowany. Ponadto użycie drewna może służyć poprawieniu proporcji budynku poprzez jego optyczne obniżenie. Można również posłużyć do harmonijnego podkreślenia proporcji domu. 

Gotowe domki drewniane

Dodatkowo drewno może być układane na ścianie szczytowej. Jest to kolejne rozwiązanie estetyczne, które wpływa na proporcje domu. We współczesnym budownictwie podkreśla ono podział na kondygnacje i układane jest do wysokości nadproża lub ścianki kolankowej lub również do okapu daszka wejściowego czy drzwi wejściowych. Jeśli dom jest wysoki, deski, które zostaną ułożone poziomo na szczycie optycznie go obniżą. Drewno zamontowane na elewacji budynku w układzie pionowym natomiast sprawi, że stanie się on zgrabniejszy. 

Oprócz tego, drewno sprawdza się w wykonaniu elewacji. Pozwala ona zachować spójny wygląd całego domu oraz sprawia, że ma on naturalny charakter z zachowaniem naturalnego piękna. Okna wykonane z drewna pozwalają nam z kolei na dowolny wybór barwy, a także możemy zdecydować o linii, kształcie listwy przyszybowej oraz rodzaju ozdobnego frezowania. Ponadto drewniane okna mogą występować w praktycznie każdym kształcie. Dostępne są zarówno klasyczne prostokąty, jak i również okręgi, a także zwieńczone łukiem konstrukcje. 

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds