Każdy z nas chciałby wypoczywać spokojnie. A już na pewno nikt nie chciałby, żeby wczasy zakłócali mu urzędnicy. Jeśli chcesz tego uniknąć, to warto rozeznać się w zasadach prawnych, które definiują budowle rekreacyjne w Polsce.
Definicja prawna domków letniskowych
W polskim prawie nie wydziela się takich pojęć jak domek letniskowy czy domek holenderski. Ustawa Prawo Budowlane mówi tylko o budynkach rekreacji indywidualnej. Chodzi tu o tymczasowe obiekty budowlane, które przeznaczone są do indywidualnego wypoczynku. Jeśli nie chcemy, żeby nasz domek był brany pod uwagę jako zabudowa jednorodzinna, powinien posiadać tylko jedną kondygnację. To ważne, ponieważ wtedy nasza działka nie musi spełniać restrykcyjnych wymogów, takich jak pełne uzbrojenie czy doprowadzenie ciepłej wody z miejskiego wodociągu.
Pozwolenie a zgłoszenie
Pewnie część z Was wie, że o domkach holenederskich mówi się “domki bez pozwolenia”. Jest to tylko częściowo prawda. Istnieją warunki w których faktycznie ulokowanie domku na działce nie będzie wymagało pozwolenia na budowę. Dotyczy to tych konstrukcji, których łączna powierzchnia nie przekracza 35 m2. Wtedy jego ustawienie na docelowej parceli wymaga jedynie wysłania do odpowiedniego urzędu powiatowego zgłoszenia o zamiarze postawienia takiego budynku użytku rekreacyjnego. Jeśli przez 30 dni nie otrzymamy od danego organu sprzeciwu, to możemy śmiało stawiać domek – warto jednak pamiętać, że jego ważność wynosi 120 dni. Jeśli chcemy postawić tam domek permanentnie, to będziemy musieli postarać się o pozwolenie.
Dodatkową zasadą obowiązującą podczas stawiania domku holenederskiego jest ich rozmieszczenie na działce. Jedna konstrukcja o wielkości 35 m2 może pojawić się na każdych 500 m2 działki.
Dlaczego warto zadbać o znajomość przepisów?
Ponieważ może to znacznie ułatwić uzyskanie pozwolenia. Prawo określające warunki, które muszą panować na działce na której ustawiamy domek rekreacyjny nie jest tak restrykcyjne, jak to, odnoszące się do domów jednorodzinnych. Nie będziesz potrzebował pełnego uzbrojenia, działka będzie mogła być bardziej “prymitywna”, a co za tym idzie – tańsza. Zanim zdecydujesz się na zakup, zapoznaj się też z planem zagospodarowania okolicznego terenu i przygotuj odpowiednie rysunki i dokumentację, które wyślesz razem z wnioskiem o pozwolenie.
Ilość sypialnii: 3
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
299 000 PLN
Sprawdź299 000 PLN
SprawdźIlość sypialnii: 2
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
289 000 PLN
Sprawdź289 000 PLN
SprawdźIlość sypialnii: 2
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
250 000 PLN
Sprawdź250 000 PLN
SprawdźThis will close in 20 seconds