Domki holenderskie, przyczepy | Atlantic Domki

Dziś na blogu Atlantic skupimy się na tym, co trzeba zrobić, żeby jak najbardziej ułatwić ustawianie domku na działce. Z której procedury prawnej lepiej skorzystać, jak podłączyć media i jakie prace techniczne trzeba będzie wykonać przed ustawieniem konstrukcji?

Tuż po zakupie – transport i poziomowanie działki

Jak zapewne wiecie już z innych artykułów, transport domków holenderskich wymaga skorzystania z usług firmy, która zajmuje się przewozem ponadgabarytowym. To dość poważne przedsięwzięcie, które wymaga również uzyskania kilku pozwoleń i spełnienia szeregu zasad bezpieczeństwa na drodze, które różnią się w zależności od wielkości transportowanej struktury. W Atlantic dokładnie znamy te wszystkie zasady, dlatego zawsze wyręczamy naszych klientów i dostarczamy domek na działkę w gratisie.

Jeśli wcześniej nie przygotowałeś dokładnie działki, to na pewno będziesz chciał wypoziomować jej teren. Pomóc mogą Ci specjaliści z Atlantic lub profesjonalni geodeci. Niwelacja i równanie terenu jest niezwykle ważna – domek holenderski nie posiada fundamentów, warto więc, by był zamocowany na równej powierzchni. Pamiętaj, że poziomując działkę, warto utrzymać jej poziom kilka centymetrów powyżej ulicy, szczególnie jeśli jest to droga gruntowa – pomoże to uniknąć znaczącego zalania działki, które mogłoby prowadzić do korozji i zniszczenia domku. 

Pozwolenia na ustawienie domku

Chociaż domki holenderskie i angielskie nie są na stałe związane z gruntem, to dotyczą ich przepisy prawa budowlanego. To oznacza, że dla domku do 35m2 nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę – wystarczy odpowiednie zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jeśli przez okres 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu – możesz zaczynać prace na działce. Ustawienie większej budowli będzie się wiązało z potrzebą uzyskania pozwolenia, jednak daje to również możliwości późniejszej rozbudowy.

Media w Twoim domku

W każdym domku holenderskim, który znajdziesz w Atlantic, praktycznie gotowe do działania są już instalacje mediów – prądu, gazu i wody – trzeba je tylko podłączyć. Jeśli Twoja działka jest uzbrojona, to nie ma większego problemu. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy doprowadzić wody lub gazu?

Najłatwiejszy do podłączenia jest gaz – tutaj wystarczy zwykła butla, by móc cieszyć się gazowym kominkiem czy ciepłą herbatą i palnikami lub piecykiem. Warto jednak pamiętać, że instalacje nie będą działały w pełni poprawnie bez podłączenia prądu – to dlatego należy się postarać, by był on zawsze doprowadzony na działkę.

W przypadku braku możliwości podłączenia do miejskiego systemu wodno-kanalizacyjnego, niezbędne będzie wykonanie własnej studni i stworzenie mikro oczyszczalni ścieków. O ile wykopanie studni do 30 m głębokości nie wymaga zgłoszenia, to już stworzenie oczyszczalni ścieków – tak. W tym przypadku również musimy czekać 30 dni na brak sprzeciwu. 

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Willerby Westbury A731

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 43,29 m2

Wymiary domku: 3.7 x 11.7 m

70 000 PLN

Sprawdź

70 000 PLN

Sprawdź
ABI MILANO A732

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 46,62 m2

Wymiary domku: 3.7 x 12.6 m

189 000 PLN

Sprawdź

189 000 PLN

Sprawdź
REGAL HEMSWORTH A776

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50,00 m2

Wymiary domku: 4.00 x 12.50 m

240 000 PLN

Sprawdź

240 000 PLN

Sprawdź