Ucieczka od zgiełku - jak znaleźć wakacyjną działkę? | Atlantic Domki

W Polsce działki letniskowe to bardzo popularny temat. Nasi rodacy kochają wypoczywać na działkach, zarówno tych w mieście, jak i poza nim. Badania ankietowe przeprowadzone przez IQS w 2016 roku mówią jasno – polacy nieczęsto chcą sprzedawać odziedziczone lub zakupione działki. Całkiem spory jest jednak popyt – dlatego łatwo nadziać się na ogłoszenia nieprecyzyjne lub po prostu – niezgodne z prawdą. Na co uważać podczas wybierania działki letniskowej i jak nie dać się oszukać cwanym sprzedawcom?

 

Rodzaje działek rekreacyjnych

W Polsce istnieją dwa podstawowe rodzaje działek, które można nazwać rekreacyjnymi. Pierwsze i najpopularniejsze z nich to Rodzinne Ogródki Działkowe. Wybór tego typu parceli wiąże się zarówno z kilkoma udogodnieniami, jak i ograniczeniami. Po pierwsze, cechą charakterystyczną RODów jest to, że są one tylko wynajmowane, a nie sprzedawane użytkownikom. Oznacza to, że w przypadku złamania przepisów dotyczących prawidłowego korzystania z działki, może ona zostać nam odebrana, bez żadnego odszkodowania. Największą wadą takich ogródków działkowych jest jednak ograniczenie w możliwości stawiania budynków. Konstrukcje obecne na tego typu ogródkach działkowych nie mogą być większe niż 35 mkw. 

 

Jeśli na placu chcesz postawić konstrukcję nieco większych rozmiarów, to koniecznie musisz zorientować się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Wybierz odpowiednią działkę – taką przygotowaną pod zabudowę mieszkalno-rekreacyjną. Informacji na ten temat można zasięgnąć udając się do urzędu gminy, na terenie której znajduje się działka. 

 

Uważaj na okazje

Czasami w internecie można natknąć się na działki w niezwykle atrakcyjnych cenach. Niestety – zakup tego typu “okazyjnej” parceli może wiązać się z nieszczerością sprzedającego lub niedopełnieniem przez działkę lub zabudowę obowiązujących norm prawnych. Często tego typu okazje rodzą się z niedopowiedzeń i nieścisłości w przepisach. Przykład? Na portalach można natknąć się na przykład na działki opisane jako uzbrojone. W powszechnej definicji oznacza to parcelę z dostępem do mediów i połączonej z drogą dojazdową. Niestety – definicja ta nie pojawia się nigdzie w prawie budowlanym, dlatego sprzedający często ją naginają i jako działkę uzbrojoną sprzedają np. taką z możliwym podłączeniem mediów, nie taką z już gotowymi instalacjami.

 

Uważać trzeba również na oferty sprzedaży tanich domów na działkach rekreacyjnych. Często okazuje się, że są to po prostu nielegalnie postawione domy wolnostojące, przekraczające 35 mkw powierzchni i ustawione na działkach należących do ROD, których osoba dzierżawiąca nie ma prawa sprzedać.  

 

Sprawdź działkę przed zakupem

Nie chodzi tu tylko o połączenie z drogą, czy obecność instalacji. W zależności od planowanego rodzaju użytkowania, ważny będzie na przykład rodzaj gleby i doprowadzenie wody ogrodowej. Istotnym aspektem jest również okolica oraz sąsiedzi. Szukając działki letniskowej, warto skupić się na odnalezieniu parceli odizolowanej od hałasu i skupisk ludzkich. Sprawdź też księgę wieczystą, którą znajdziesz w okolicznym wydziale sądu. Pozwala ona określić prawdziwego właściciela działki, jej obciążenie hipoteką i inne informacje na jej temat. 

 Sprawdź również: Domy letniskowe bez pozwolenia i na zgłoszenie

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds