Ogród - Jak zagospodarować? | Atlantic Domki

Dobry ogród idealnie podkreśli walory architektoniczne domu. Estetycznie urządzony i praktycznie zagospodarowany stanie się nie tylko cieszącym oko obiektem, ale również wygodnym miejscem wypoczynku. Planowanie i urządzanie ogrodu może być jednak procesem długotrwałym i kosztownym. Całe szczęście istnieją relatywnie proste sposoby oszczędzania i cięcia kosztów, które można z łatwością zaimplementować w swoim projekcie.

Roślinność

Podstawowym elementem każdego ogrodu są oczywiście rośliny. Projektując swoje podwórko, warto wybrać takie gatunki drzew i krzewów, które sprawią, że to miejsce będzie spełniało funkcje estetyczne przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Podczas planowania ogrodu uwzględnij w nim miejsce zarówno dla roślin liściastych, jak i iglastych. Iglaki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią mieć ładne podwórko, jednak nie mają czasu na szczegółową pielęgnację roślin, a także środków finansowych na zatrudnienie ogrodnika. Nie mają one dużych wymagań, a cieszą oko zielenią przez cały rok.

Nawet w małym ogródku może znaleźć się miejsce dla drzew. Trzeba jednak wybrać rośliny, które gabarytowo będą pasowały do wybranego przez nas miejsca. Na niedużym podwórku świetnie sprawdzą się na przykład klon zwyczajny, czy grab pospolity, który jest również często wykorzystywany jako element żywopłotów. Doskonałym i praktycznym rozwiązaniem będą także ozdobne jabłonie czy wiśnie. Nie tylko okryją nasze podwórze morzem pięknych kwiatów, ale wydadzą również smaczne i darmowe owoce!

Paradoksalnie, często najcięższą rzeczą w utrzymaniu ogrodu jest dbanie o trawnik. Tam, gdzie nie musisz sadzić trawy, na przykład w przedogródku, zastąp ją niewysokimi krzewami lub rozciągającymi się bylinami. Odpowiednio wcześnie zaplanuj też przebieg ścieżek i podjazdów w swoim ogródku. Po co dbać o trawnik w miejscu, które i wkrótce zostanie zmodyfikowane?

Elementy architektury

Meble ogrodowe mogą uświetnić jego wygląd i sprawić, że podwórko stanie się idealnym miejscem letniego wypoczynku. Oczywiście, możemy zdecydować się na zestawy z galerii handlowych, jednak jeśli mamy czas i możliwość, dobrze jest zastanowić się nad ideą DIY! Ostatnio niezwykle popularne stają się meble z bali czy drewnianych palet. Nie tylko będą one tańsze. Własnoręcznie wykonane, drewniane meble idealnie zintegrują się z elementami naturalnymi ogrodu i będą solidnie służyć przez wiele lat.

Jeśli jesteś fanem zbiorników wodnych, możesz zastanowić się nad wybudowaniem w przestrzeni swojego ogródka oczka wodnego lub sadzawki. Nadają one dodatkowy, wakacyjny klimat, jednak wiążą się z dodatkowymi kosztami filtracji, szczególnie jeśli chcemy trzymać w nich ryby. Dobrym dodatkiem do podwórka będzie również osadzony na tyłach domu ogródek warzywny. Nie tylko wygląda estetycznie – pielęgnacja takich roślin może stać się hobby, a nic nie satysfakcjonuje tak, jak zajadanie się pomidorami czy marchewkami z własnego ogródka!

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź