Oczko wodne, basen, staw w ogrodzie | Atlantic Domki

Oczka wodne, baseny i stawy to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Zależnie od rodzaju zbiornika, mogą one pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale również być praktycznym kąpieliskiem. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wielkości i usytuowania placu,  możemy wybrać taki, który najlepiej pasuje do naszego ogrodu. 

Oczka wodne

Oczka wodne wybierane są w związku z pełnioną funkcją estetyczną. Są rozwiązaniem dobrym dla małych podwórek. Niestety, do budowy i utrzymania wymagają specjalnego sprzętu oraz podłoża, ponieważ w przeciwnym przypadku nie zaistnieją tam prawidłowe warunki do rozwoju roślin wodnych i ryb. Do budowy oczek wodnych wykorzystuje się najczęściej podłoże syntetyczne oraz poliestrowe lub betonowe niecki. Właściciel takiego zbiornika będzie musiał wyposażyć się również w filtr, pompę, a także nieckę służącą do oczyszczania wody.

Basen

Basen wybierany jest z reguły przez osoby dysponujące dużym placem. Nie musi to być jednak inwestycja pochłaniająca ogromne koszta – basen ogrodowy wcale nie musi być ogromny ani głęboki – najczęściej wybierane są takie o długości od 6 do 10 m i szerokości 3,5 oraz głębokości 1,5 m. Już tyle wystarczy do dobrej zabawy w basenie, a wiele elementów budowy można przeprowadzić samemu. Do specjalisty należy zgłosić się podczas montażu instalacji filtrującej wodę. Samemu natomiast można wykonać nieckę, jej montaż oraz wykończenie. Niecki basenowe najczęściej wykonywane są z żelbetu lub bloczków betonowych. W sprzedaży dostępne są także gotowe konstrukcje z tworzyw sztucznych lub stali.

Budowa basenu jest przedsięwzięciem angażującym i wymagającym przemyślenia wielu kroków. Należy zadbać o wywóz ziemi po wykopie (której może być nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych) oraz sprawdzić typ gruntu, wysokość wód gruntowych, ewentualnie zabezpieczyć nieckę przed osuwającą się ziemią, przygotować płytę denną z żelbetu…Często podczas budowy wyniknąć mogą dodatkowe koszta. Trzeba wziąć także pod uwagę koszt eksploatacji basenu w sezonie, który przy średniej wielkości zbiornika może wynieść nawet ponad 2 tys. zł.

Stawy kąpielowe

Staw kąpielowy to typ zbiornika ekologicznego, który łączy cechy basenu i oczka wodnego. Dzieli się on na strefę kąpielową i regeneracyjną. Ta pierwsza służy do rekreacji i pełni funkcję basenową, natomiast ta druga, obsiana z reguły roślinnością wodną jest naturalnym filtrem. Staw może zostać wybudowany na wiele sposobów i przypominać naturalny akwen, nowoczesny sztuczny zbiornik lub zwykły basen. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego typu zbiorników:

  • Stawy ekstensywne, wymagające nieco większej powierzchni i przypominające bardziej naturalne zbiorniki. Za filtrację odpowiadają tu rośliny ze strefy regeneracyjnej, zajmującej ok. 70 proc powierzchni zbiornika.
  • Stawy intensywne, gdzie strefa rekreacyjna i regeneracyjna zajmują po ok. 50% powierzchni zbiornika. Tutaj wykorzystuje się do filtracji dodatkowe sprzęty i środki.

 

Oba rodzaje tych zbiorników znacząco zmniejszają potrzebę używania chemicznych środków czyszczących i mogą pełnić zarówno funkcję basenu, jak i np. lodowiska. Dodatkowo stawy kąpielowe są w budowie i utrzymaniu o wiele tańsze niż zwykły basen.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski

This will close in 20 seconds