Na co zwracać uwagę przy zakupie działki? | Atlantic Domki

Odpowiedni wybór działki to decyzja ważna i trudna. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, o których łatwo zapomnieć –  w końcu taki zakup to rzecz zdarzająca się raczej rzadko, trudno więc wyrobić sobie jakiekolwiek związane z nią nawyki. Nieważne czy szukasz działki, na której stanie Twój przyszły dom, czy interesuje Cię zakup ogródka, na którym postawisz domek holenderski. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których powinna trzymać się każda osoba planująca taki, poważny bądź co bądź, zakup.

Kształt i położenie działki

Chyba najważniejszym aspektem podczas zakupu placu, na którym mamy zamiar w późniejszym czasie postawić jakąkolwiek konstrukcję, jest jego kształt. Nawet działka o dużym metrażu, jeśli jest nieforemna, może stwarzać problem przy projektowaniu domu. Warto więc szukać takich placów, które swoim kształtem przypominają kwadrat lub zbliżony do niego prostokąt. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli nam na dużą dowolność podczas wyboru projektu lub gotowego domku holenderskiego. Innym czynnikiem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest pochyłość terenu. Działki nierówne, opadające, lub położone nieco pod poziomem ulicy mogą stwarzać problem. Budynki na nich stawiane mogą wymagać dodatkowego podpiwniczenia lub w przypadku domków holenderskich, poziomowania terenu. Naraża to posiadacza placu na dodatkowe koszta. Działce położonej poniżej poziomu ulicy, szczególnie blisko terenów leśnych lub bagiennych będzie z kolei groziło ryzyko zalania. Może to nie tylko stwarzać dyskomfort wizualny, ale i niestety praktyczne kłopoty. Zalanie ogródka, piwnicy czy nawet szamba to również ryzyko uszkodzenia konstrukcji, czy instalacji znajdujących się na placu, a w rezultacie – również dodatkowe koszta.

Połączenie ze światem zewnętrznym

Jeśli nie jesteś pustelnikiem lub ascetą, podczas zakupu działki powinieneś również zwrócić uwagę na to, jak jest ona skomunikowana ze światem zewnętrznym. Co to oznacza? Przede wszystkim – dostęp do drogi. Ważne jest, żeby nie przebiegał on przez inną posesję, a sama droga dobrze by była szeroka i asfaltowa. Po wąskiej żwirówce trudno będzie poruszać się dużym pojazdom potrzebnym podczas budowy, a także takim, które będą odwiedzać nas na bieżąco już po zamieszkaniu (szambiarki czy śmieciarki). Niezwykle ważny jest też dostęp do mediów. Warto dowiedzieć się, czy działka ma podłączenie do prądu, telefonu, gazu czy wody. Instalacje i tak będzie trzeba założyć, nawet na działce letniskowej – w końcu domki holenderskie również potrzebują podłączenia do mediów. Jeśli są one gotowe, znacząco obniży to koszta całego przedsięwzięcia budowlanego.

Kwestie formalno-społeczne

Przed zakupem działki powinieneś zapoznać się z jej księgą wieczystą – dowiedzieć się kto jest jej właścicielem, czy nie jest ona wynajmowana, obciążona kredytami etc. Dobrze jest poznać również typ działki (czy jest gotowa pod budowę, a jeśli nie, ile wyniesie koszt odrolnienia lub odlesienia jej i przystosowania do budowy) oraz zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się, jakie rodzaje budowli możemy postawić na danym placu oraz dowiedzieć się wszystkiego o ewentualnych ograniczeniach występujących w gminie.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds