Na co zwracać uwagę podczas zakupu domku holenderskiego? | Atlantic Domki

Domki holenderskie to jedna z najbardziej atrakcyjnych alternatyw dla klasycznego domku murowanego lub drewnianego. Są doskonałym rozwiązaniem na działkę, w czym dużą rolę gra ich cena. Domki holenderskie i angielskie to kompletne konstrukcje, wykończone pod klucz, które są dodatkowo dostępne na rynku wtórnym za nieduże pieniądze. Przed zakupem używanego domku warto jednak postawić na jego dokładną inspekcję, by pozorna oszczędność nie wykreowała potem większej ilości kosztów. Na co zwracać uwagę podczas wybierania działkowego domku holenderskiego?

Konstrukcja domków

Konstrukcja domku holenderskiego jest oparta na drewnianej lub metalowej ramie. Czynnikiem, który może powodować największe spustoszenie jest więc wilgoć. Trudno będzie Ci sprawdzić stan wewnętrznej ramy, ale oglądając wnętrze domku, można łatwo zauważyć ewentualne uszkodzenia spowodowane przez wodę.

Oglądając domek holenderski w środku, należy zwrócić uwagę na miejsca, w których uwydatniać mogą się konsekwencje nieszczelności, czyli grzyb i rdza. Jeśli domek jest nieszczelny i zużyty, to można to poznać sprawdzając rogi pomieszczeń, szczególnie te, które ze wszystkich stron otoczone są ścianą zewnętrzną. Na drewnianych lub sztucznych posadzkach, które królują w domkach holenderskich mogą pojawić się oznaki gnicia – to alarm, że rama domku także może być w nienajlepszym stanie. Warto także zwrócić uwagę na ściany i rogi sufitów. Jeśli dostrzeżesz zacieki, grzyb lub co gorsza pęknięcia, oznacza to najpewniej nieszczelność dachu.

Oglądając domek z zewnątrz, szczególną uwagę zwróć na podwozie i ramę, na której osadzony jest cały ciężar domku holenderskiego. Tak samo jak w przypadku aut, to właśnie dolna część narażona jest na rdzewienie i gnicie. Rama nie może być popękana, bo wskazuje to na poważne zużycie konstrukcji na poziomie elementarnym – uszkodzenia ramy i podwozia trudno jest naprawić. Podczas oględzin zewnętrznych warto również spojrzeć na domek od góry, przynajmniej jeśli ma się taką możliwość. Pozwala to stwierdzić, czy pęknięcia nie zaczęły się pojawiać na dachu lub przy kominie. Szczególne znaczenie ma to w przypadku używanych domków o dachach płaskich.

Na oględziny domku warto zabrać znajomego, który zna się na budowlance i instalacjach, lub wynająć fachowca, który pomoże w ocenie. To dlatego, że domki holenderskie mają gotowe instalacje do podpięcia mediów. Warto więc sprawdzić, czy obwód gazowy jest szczelny, sprzęty elektroniczne działają jak należy i czy nie będzie problemu z podpięciem instalacji wodnej.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds