Jaki domek holenderski wybrać? | Atlantic Domki

Zakup domku holenderskiego może nie być najprostszą sprawą. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, różniących się wyposażeniem, ceną, rokiem produkcji czy wielkością. Największy dylemat mają jednak osoby, które nie wiedzą, czy zdecydować się na model całoroczny czy sezonowy. Nie chcemy w końcu przepłacać, jeśli nie będziemy jeździć na działkę jesienią czy zimą. Z drugiej strony szkoda pozbawiać się takiej opcji. Co przemawia za domkami sezonowymi, a co za całorocznymi? Czy bardzo się różnią?

 

Różnice między domkami całorocznymi a sezonowymi

Domki holenderskie występują w dwóch opcjach. Podobne modele sezonowy i całoroczny mogą mieć zbliżone wyposażenie i rozmiary. Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami to izolacja. Domki całoroczne przystosowane są do przebywania w nich również podczas chłodniejszych dni. Zazwyczaj są izolowane watą szklaną i pokryte blachą, co gwarantuje nie tylko zatrzymanie ciepła w czasie jesieni i zimy, ale również odprowadzanie jego nadmiaru w okresie letnim. Domki sezonowe mogą z kolei nagrzewać się latem do zbyt wysokich temperatur. Dodatkowa izolacja chroni nie tylko przed temperaturą, ale również dźwiękiem. Grubsze, izolowane ściany oznaczają, że mniej hałasu dostanie się do wnętrza. 

 

Wadą domków całorocznych, w porównaniu do tych sezonowych, jest ich cena, która może być stosunkowo wyższa. Niektórym może również przeszkadzać lekko mniejszy metraż wewnątrz (ze względu na grubsze ściany). 

 

Wszystkie domki holenderskie są wyposażone w jakąś formę ogrzewania – w końcu nawet latem może przydarzyć się chłodniejszy wieczór czy burza, po której będziemy chcieli wysuszyć siebie i swoje ubrania. W przypadku domków sezonowych ogrzewanie to ogranicza się zazwyczaj do gazowego piecyka umieszczonego w salonie. Domki całoroczne z kolei posiadają zazwyczaj ogrzewanie centralne.

 

Czy warto zainwestować w domek całoroczny?

Jeśli lubimy odwiedzać działkę w trakcie chłodniejszych dni, to domek całoroczny będzie świetnym wyborem. Różnica cenowa w stosunku do konstrukcji sezonowych jest względnie niewysoka, szczególnie w przypadku modeli z rynku wtórnego. Domek holenderski całoroczny będzie z kolei o wiele lepszą inwestycją niż konstrukcja murowana, w której sami musielibyśmy zakładać ogrzewanie, doprowadzić wszystkie media i zająć się wystrojem.

 

Jeśli działkę odwiedzamy tylko w sezonie letnim, a nasz budżet jest okrojony, to lepiej zdecydować się na model sezonowy. Nie odmówimy sobie żadnej ponadnormatywnej wygody – we wszystkich domkach obecne jest pełne umeblowanie i gotowe do podpięcia instalacje mediów.

 

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Atlas Lookout A872

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 48,8 m2

Wymiary domku: 4 x 12.2 m

167 000 PLN

Sprawdź

167 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth A776

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski ustawienie

This will close in 20 seconds