Gdzie szczególnie popularne są domki holenderskie i angielskie? | Atlantic Domki

Domki holenderskie znane są na całym świecie pod różnymi nazwami. Zazwyczaj jednak są do siebie podobne – te konstrukcje są mobilne, wytwarzane kompletnie w fabrykach, mogą być natomiast zarówno sezonowe, jak i całoroczne. W Polsce służą zazwyczaj jako domki letniskowe, ale za oceanem służą też jako zwykłe całoroczne domy mieszkalne. 

Domy mobilne i holenderskie w USA

W Stanach Zjednoczonych domki mobilne są znane pod pojęciem “trailer”. Od wielu lat są popularne wśród osób, których nie stać z jakiegoś powodu na budowę murowanego domu, ponieważ potrafią być idealnym substytutem. Są dużo tańsze, ale w środku spełniają wszystkie niezbędne funkcje normalnego domu. Są wykorzystywane też jako domki letniskowe przez bogatszych obywateli na wybrzeżach. Amerykańskie parki domków potrafią być naprawdę estetyczne, cieszy też, że można zobaczyć ich tak dużo w jednym miejscu i są wokół nich skupione społeczności. Część z Was może kojarzyć serial “Chłopaki z baraków”, którego bohaterowie mieszkają na takim właśnie osiedlu – tłumaczenie tytułu jest nieco błędne, ponieważ wtedy w Polsce, jeśli mówiło się o domkach mobilnych, częściej słyszało się o barakowozach. Akcja serialu rozgrywa się w południowej Kanadzie – tam osiedla “trailerów” również były popularne. Całe szczęście domki mobilne są dobrze ocieplone – tak, że sprawdzają się nawet w dość chłodnym kraju.

Domki holenderskie w Europie

Na starym kontynencie mobilne domki holenderskie wykorzystywane są głównie jako siedziby wakacyjne. Najpopularniejsze są oczywiście w Holandii i na Brytyjskich wybrzeżach – tam również mamy szansę odnaleźć całe parki takich konstrukcji. Popularyzować zaczęły się też w innych krajach, szczególnie dlatego, że stanowią solidną i tanią alternatywę dla domów murowanych. Po pierwsze – dlatego, że istnieje rynek wtórny domków holenderskich i można nabyć je naprawdę tanio, a po drugie – bo w środku są zawsze oddane pod klucz i mają wszystkie instalacje mediów. W Polsce pojawiają się głównie na działkach rekreacyjnych lub campingach. 

Kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Jeśli chcesz wygodnie wypoczywać na działce, nawet przez cały rok, ale nie masz ochoty na planowanie budowy, wystroju i wydawanie dużych ilości pieniędzy na mały domek letniskowy. Te poniżej 35 metrów kwadratowych powierzchni można ustawić na działce bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia – wystarczy wysłane 30 dni wcześniej zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Domki holenderskie to naprawdę wygodna alternatywa dla tych, którzy na działce lubią odpoczywać a nie angażować się w przymusowe aktywności budowlane.

Darmowy transport na
terenie całego kraju!
truck
transport

Polecane domki

Regals Hemsworth M678

Ilość sypialnii: 3

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

299 000 PLN

Sprawdź

299 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J354

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

289 000 PLN

Sprawdź

289 000 PLN

Sprawdź
Regals Hemsworth J351

Ilość sypialnii: 2

Powierzchnia: 50 m2

Wymiary domku: 4 x 12.5 m

250 000 PLN

Sprawdź

250 000 PLN

Sprawdź

domek holenderski

This will close in 20 seconds