Dom modułowy to niska cena, szybka i jakościowo zadowalająca opcja, zarówno na domek letniskowy, jak i dom całoroczny. Prefabrykowane części można złożyć na wielu powierzchniach – nawet na dachu już istniejącego budynku! Zastanawiasz się nad zakupem budynku tego typu? Poznaj mocne i słabe strony domów modułowych!
Domy modułowe ostatnio zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Wynika to zapewne z ich ceny oraz prostoty konstrukcji. Te budowle składane są na placu z wcześniej przygotowanych sześciokątnych modułów. Te z kolei przygotowywane są wcześniej bezpośrednio u producenta. Oznacza to więc niestety pewne ograniczenie w swobodzie projektowania budowli, ponieważ wytwórcy rzadko zgadzają się na zaaplikowanie zmian do projektów – przeczy to przecież nieco idei zakupu prostego i praktycznie gotowego domu modułowego. Mimo tej wady ten rodzaj budowli może sprawdzić się w wielu warunkach i odgrywać rolę domku letniskowego, domu mieszkalnego, a nawet przybudówki. Projektowe ograniczenia nie powinny być też mimo wszystko wielkim problemem, ponieważ w ofercie producentów znajdziecie zazwyczaj wiele różnych projektów (parterowe, piętrowe, z ukośnym lub prostym dachem) w różnych rozmiarach. Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje budynków modułowych – te o konstrukcji szkieletowej i keramzytobetonowe. Te pierwsze mogą być oparte na ramie drewnianej lub stalowej i pełnić funkcję pełnowymiarowego budynku mieszkalnego, lub – w przypadku braku podmurówki – domku letniskowego osadzonego np. na działce. Domy z keramzytobetonu oparte są na stalowej ramie wypełnionej mieszanką betonu i keramzytu, czyli lekkiego kruszywa budowlanego. Te są zazwyczaj odgórnie przeznaczone na pełnienie funkcji budynku mieszkalnego.
Największą zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim czas budowy, niezwykle krótki, jeśli porównamy go z budową standardowego murowanego domu jednorodzinnego, a to przekłada się na niską cenę wykonania. Czas wyprodukowania modułów to około miesiąc, a złożenie całego domu na działce trwa zaledwie kilka dni i może być zlecone zarówno producentowi, jak i zewnętrznej firmie. Co więcej, taki budynek wcale nie musi być mały – a jeśli okaże się, że jest w nim za mało miejsca, można go rozbudować przy użyciu kolejnych modułów. Biorąc pod uwagę względną łatwość w składaniu i rozkładaniu modułów, możliwe jest nawet przewiezienie takiego domu z jednego miejsca w drugie jakiś czas po złożeniu – no i nie można też zapominać o tym, że można je postawić na wielu rodzajach powierzchni – nawet piaszczystej i grząskiej. Należy więc śmiało powiedzieć, że całoroczne domy modułowe są dobrą opcją dla ludzi przemieszczających się i zabieganych – nie kosztują wiele, a w ekstremalnych przypadkach można zabrać je ze sobą na drugi koniec kraju.
Przede wszystkim – projekty. Choć na stronach producentów znajdziecie wiele różnych wariantów, to nie każdy jest fanem nowoczesnego minimalizmu – a to w tym, nieco “ikeowym” stylu są utrzymywane te masowo produkowane tanie domki. Jeśli lubisz wyszukane wnętrza, to domy modułowe raczej Cię nie zachwycą. No, chyba że szukasz ekskluzywnego domku letniskowego. Problemem może być też transport i znalezienie ekipy wyposażonej w dźwig, ponieważ jest on niezbędny do połączenia modułów, jednak jeśli kupujesz taką konstrukcję od sprawdzonej firmy, zapewne będziesz mógł liczyć na pomoc bezpośrednio od producenta.
Ilość sypialnii: 3
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
299 000 PLN
Sprawdź299 000 PLN
SprawdźIlość sypialnii: 2
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
289 000 PLN
Sprawdź289 000 PLN
SprawdźIlość sypialnii: 2
Powierzchnia: 50 m2
Wymiary domku: 4 x 12.5 m
250 000 PLN
Sprawdź250 000 PLN
SprawdźThis will close in 20 seconds